Týden před akcí jste mohli slyšet pana Hýbla mluvit z rádia ze stanice Ćeského rozhlasu Olomouc v pořadu Kraj na dlani. Pokud si nechcete poslechnout celý pořad, tak rozhovor s panem Hýblem začíná v čase 7 minut a 20 vteřin. Celý pořad naleznete zde.
0.00 – 03.24 Švýcárna
03.25 – 07.19 Tučín u Přerova
07.20 – 10.45 Dálkový pochod Za bohutínskou žábou
10.46 – 14.24 Pochod kolem Ecce Homo ve Šternberku (organizovaný KČT Šternberk)
Autor pořadu: Aleš Spurný, Zdroj: Český rozhlas, Moderátor: Pavel Juráš, Redaktor: Miroslav Kobza
Moderátor: „V následující hodině nebudete ošizeni o žhavé novinky z vašeho kraje. Dnes to bude ve znamení pohybu. ….
Pochod Za bohutínskou žábou, memoriál Ivo Kotraše odstartuje v krásné krajině na Šumpersku už o tomto víkendu. Ač se to nezdá, ale tento jeden z tradičních turistických pochodů se poprvé šel už před čtyřiceti lety. Už tehdy u toho byl Jan Hýbl, který se na pořádání podílí i letos.
J. Hýbl: „Letos slavime čtyřicáté výročí založení pochodu. My jsme chodili na dálkovy pochody. Chodili jsme aj stovky a takovy větší pochody, tak jsme kolikrát kritizovali, protože pochodů bylo hodně, co je tam špatně nebo ne a tak to dospělo do teho stádia, že jsem se rozhod s kamarádama, že si založíme pochod vlastní. “
Redaktor: „A to v té době nebylo jednoduché, protože jste museli mít nějakého zřizovatele. To nebylo jenom tak, že jste se organizovaně vydali někam na pochod, ale vždycky to musel někdo zaštiťovat. Tak kdo stál u toho počátku?“
J. Hýbl: „U toho počátku jsme to dělali pod Sokolem, pod Pionýrama, pod obcí, no jak se dalo. Jenom bych třeba podotkl, že když jsme třeba přecházeli silnici I. třídy, tak jsme museli mít povolení od policajtů.“
Redaktor: „Dnes tedy slavíte čtyřicáté výročí. To je úctyhodný věk. Jak to vlastně bylo, že se ten pochod udržel Máte tolik věrných těch dálkoplazů nebo je ten pořadatelský team tak věrný? Nebo čím to je?“
J. Hýbl: „Pochod není nijak velikej. My máme tak kolem sto padesáti – dvě sta lidí. Je to spíš rodinnej pochod. No a ti pořadatelé, ti jsou stejní a když něco potřebují, tak odhadem jsme počitali, že Bohutín má 800 obyvatel a za těch 40 roků asi 350 lidí se zúčastnilo jakoukoliv formou pořadatelství.
Redaktor: „Ještě by mě zajímalo, proč vlastně bohutínská žába? To souvisí s nějakou místní pověstí! Jestli se nepletu.
J. Hýbl: „Bohutín byl samej rybník. A třeba hospoda je Na Rybníčku, tady ten panelák, jak to natáčíme, taky byl Na Rybníčku no a byla to jako nadávka. Že na zábavách a takle dycky říkali žabáci a kvákání a dokázali jsme za těch čtyřicet roků to, že bohutínští lidé jsou hrdí, že jsou z Bohutína, že jsou žabáci. O bohutínské žábě existujou i pověsti a dneska, když jdu po dědině, tak už mě lidi ukazujou, že už koupili žabu a že ju mají velikou na zahradě. Takže už jsou na to lidi hrdí.“
Redaktor: „Takže jste změnil náhled i na bohutínskou žábu.“
J. Hýbl: „Ano, máte pravdu. … Ikdyž nevědomky. “
Redaktor: „Pojďme k tomu letošnímu ročníku, letos čtyřicátému. Kdy to vypukne? A jaké trasy máte naplánované?“
J. Hýbl: „Bohutínská žába se koná vždycky druhou sobotu v květnu a letos to vychází na dvanáctyho května a trasy pěší máme 8, 15, 25 a 35 km a cyklo máme připraveny trasy od nějakých patnácti km až do sto dvaceti. “
Redaktor: „Vždycky ty nejkratší trasy míří tady na významné dvě památky. Jak na bludovské kosteléček, tak vlastně na rozhlednu Na Hájku. Bude to i letos?“
J. Hýbl: „Bude to i letos. Dobře jste to řekl – kosteléček – nikdo to jináč neřekne. Na Kosteléčku bude střelba a vopikání z vlastních zásob. No a patnáctka vede na rozhlednu Na Hájku.“
Redaktor: „Z Bohutína. Mirek Kobza, Český rozhlas.“